INFORMACJE PRASOWE

Ćwierć wieku historii motoryzacji w Lipsku


Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI świętują 25-ty jubileusz


Targi, które pretendują do miana targów, które swoim zakresem tematycznym obejmują wszystkie zagadnienia branży motoryzacyjnej, a jednocześnie czują i rozumieją ducha tej branży. Cechy, które się liczą to elastyczność, dynamika oraz wyczucie dla innowacji. Podczas tegorocznego, 25 jubileuszu targów AMI, zapisana zostanie nie tylko kolejna karta w historii motoryzacji, lecz wyznaczone zostaną impulsy dla przyszłości aut. Miłośnicy motoryzacji już dziś mogą się cieszyć na część ekspozycyjną „MOBILNOŚĆ PRZYSZŁOŚCI". Przedstawione tu zostaną między innymi nowatorskie systemy napędu oraz koncepcje autonomicznych pojazdów. Wszystkie auta i rozwiązania na wyciągnięcie ręki każdego odwiedzającego. Dowód, że targi AMI ciągle się rozwijają i podążają zawsze z duchem czasu.


1991 - 1995: Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI zaczynają się kręcić

To był na prawdę niezwykły start. Tuż po politycznych zmianach w ówczesnym NRD swoje narodziny świętowały Lipskie Targi Samochodowe. Ich premierowa edycja odbyła się pod hasłem „Auto 91 ... aber sicher". Boom nowych rejestracji samochodów osobowych oraz obecność dużej liczby producentów aut zagwarantowały nowym targom wielki sukces. Imprezę odwiedziło 120.000 osób.
Nowa wystawa samochodów szybko przypadła do gustów mieszkańcom nie tylko wschodnich landów Niemiec. Do grona odwiedzających należeli także mieszkańcy miast, gdzie targi samochodowe odbywały się już od lat, m.in. Frankfurtu, Berlina, Monachium czy Stuttgartu. Kluczem do sukcesu Lipska była idea stworzenia targów bez wszechobecnych barierek odgradzających gości od prezentowanych modeli aut, a wręcz angażujących odwiedzających do interakcji. Pomysłodawcą takiego podejścia do targów motoryzacyjnych było Stowarzyszenie Międzynarodowych Producentów Aut (VDIK e.V.)., partner merytorycznym targów AMI od ich premierowej edycji. Dodatkowym magnesem dla odwiedzających była organizacja wystaw specjalnych wokół zawsze wyjątkowych tematów.


Koncepcja targów szybko się przyjęła. Dowodem na to była stale rosnąca liczba wystawców i odwiedzających oraz rosnące zainteresowanie producentów aut. W roku 1992 targi zmieniły nazwę na AMI Auto Mobil International. Jednym z przykładów ówczesnego sukcesu targów była obecność w roku 1995 firmy Pronton z Malezji oraz Deawoo z Korei Południowej. Dla obu koncernów była to premierowa obecność nie tylko w Lipsku, ale i w Niemczech. Dla raczkującej jeszcze wtedy imprezy targowej fakt ten wzmocnił ich pozycję na rynku i dodał przysłowiowych skrzydeł. Od tego roku targi AMI na stałe wpisały się do kalendarza wszystkich światowych producentów aut. Tak duża popularność spowodowała jednak, że targi dotarły do granic swoich możliwości.

1996 - 2005: AMI Auto Mobil International zdobywa popularność w całych Niemczech

W roku 1995 targi AMI znalazły się w punkcie, w którym ich dalszy wzrost nie był już możliwy. Tereny Starych Targów (Alte Messe) pękały w szwach i uniemożliwiały wystawcom wynajem coraz to większych powierzchni pod coraz to donioślejsze stoiska.

Rok 1996 przyniósł istotne dla targów AMI zmiany. Wtedy to bowiem odbyło się uroczyste otwarcie Nowych Terenów Targowych położonych w północnej części Lipska. Nowe tereny wystawiennicze oferowały nowoczesną infrastrukturę, wysokie standardy i unikatową Halę Szklaną, spełniającą wszystkie wymogi, jakie zaczęli stawiać wystawcy, organizujący atrakcje specjalne dla odwiedzających. Pierwszymi targami organizowanymi w nowej przestrzeni były AMI, ściągając tym samym na siebie uwagę całych Niemiec. Zaangażowanie wykazali także wystawcy wybierając AMI na miejsce światowej premiery Peugeot 106 und Renault Clio Phase III. W tym samym roku targi AMI były pierwszymi targami oferującymi jazdy próbne poza terenami wystawienniczymi.

Od tej edycji Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI nabrały prawdziwego rozpędu. Obecność na oficjalnym otwarciu ówczesnej Minister Ochrony Środowiska, a obecnej Kanclerz Angeli Merkel oraz ponad ćwierć miliona odwiedzających potwierdziło ich wysoki status. Wielkie emocje pozostały z AMI na zawsze. Każda edycja wzbudzała je na inny sposób. Swoje premiery miały tu m.in. akcje bezpieczeństwo na drodze, przyjazny dla środowiska styl jazdy oraz Dzień Taksówkarza (1997) i prezentacja ofert dla absolwentów szkół motoryzacyjnych (1998).

W związku z rosnącą liczbą wystawców z branży warsztatowej i części zamiennych w roku 1998 z targów AMI wyodrębniły się targi AMITEC, organizowane od tej pory we wspólnym terminie.

2005 - 2009: Ważny termin w europejskim kalendarzu branży

Rozszerzenie w 2004 roku Unii Europejskiej o nowe kraje ze wschodniej części Europy wysunęło Lipsk na geograficzny środek nowopowstałej Europy. Zarząd targów szybko wykorzystał ten moment i wzmocnił promocję targów AMI u swoich wschodnich sąsiadów.

Szczególna uwaga i ukierunkowane działania marketingowe poświęcone zostały Polsce i Republice Czeskiej. Dzięki czemu w roku 2009 udział odwiedzających z tych krajów osiągnął stabilne dziesięć procent. Swoją obecność zaznaczyli także liczni wystawcy z nowych krajów członkowskich.

2010 - 2014: Zwrot ku innowacyjności

W roku 2010 targi AMI przeszły w cykl dwuletni.

W roku 2012 na udział w AMI zdecydowały się po raz pierwszy Rolls Royce i Tesla Motors. Organizatorzy zaczęli baczniej przyglądać się nowatorskim rozwiązaniom motoryzacyjnym i goście targowi mieli okazję zapoznać się z różnymi modelami samochodów elektrycznych oraz wziąć udział w jazdach próbnych po mieście i autostradzie.

Podczas kolejnej edycji, w 2014 roku jazdy próbne samochodami o napędzie elektrycznym były jedną z głównych atrakcji. Prezentowana podczas AMI oferta „Napędy alternatywne" nabrała siły i stała się impulsem do poszukiwań nowatorskich rozwiązań dla mobilności jutra.
W tym też roku swoją premię miało Audi S7 Sportback o mocy 450 koni mechanicznych


Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI 2016 - Twoje Fascynujące Targi Samochodowe

Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI w dniach od 9 do 17 kwietnia zainaugurują motoryzacyjną wiosnę w Niemczech. Również w roku 2016, w którym świętowany jest ich 25-ty jubileusz, zaprezentowane zostaną aktualne modele samochodów międzynarodowych producentów, a także przygotowane zostaną dla wszystkich miłośników motoryzacji liczne atrakcje, gwarantujące niezapomniane przeżycia, w tym m.in.: jazdy próbne, kurs ekonomicznej jazdy w ruchu ulicznym, a także jazda po torach off-road.

W ramach wystawy „Motoryzacja przyszłości" odwiedzającym zostaną przybliżone takie zagadnienia jak: pojazdy autonomiczne, alternatywne źródła napędu i connectivity, będące tematami przewodnimi targów AMI. Przykładowo odwiedzającym zademonstrowane zostaną na żywo inteligentne systemy asystenta kierowcy, w tym samodzielne parkowanie samochodu odbywające się po wciśnięciu specjalnego przycisku. W ramach wystawy „driving innovation" przedstawione zostaną współczesne, jak i historyczne prototypowe modele samochodów, które wyprzedzają swoją epokę, jedne materiałem, z którego zostały wykonane, inne innowacyjnymi sposobami napędu.

Dla miłośników sportów motorowych przygotowany został specjalny obszar o nazwie „Action Area" z prezentacją samochodów luksusowych i amerykańskich muscle cars. Ponadto odwiedzającym zaprezentowana zostanie oferta i możliwości niemieckich torów wyścigowych, dzięki czemu na terenie lipskich hal targowych będzie można poczuć klimat prawdziwych wyścigów samochodowych.
Po raz pierwszy na lipskich targach do dyspozycji właścicieli Oldtimerów i muzeów motoryzacji, zostanie oddana przestrzeń AMI Classics, obok której z pewnością żaden fan klasyków nie przejdzie obojętnie. Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI 2016 będą zatem stanowiły bardzo istotne miejsce spotkania dla miłośników klasycznej motoryzacji.


Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI

Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI odbywają się w dniach od 9 do 17 kwietnia na Nowych Terenach Targowych w Lipsku. Targi zaprezentują szeroką ofertę międzynarodowych producentów samochodów, w tym premiery oraz aktualne modele aut. W ramach targów zorganizowany zostanie obszar wystawienniczy AMI Classics, prezentujący ofertę Oldtimerów oraz obszar „Motoryzacja przyszłości", przedstawiający ofertę innowacyjnych koncepcji mobilności, w tym pojazdy autonomiczne. W dniach od 9 do 13 kwietnia odbędą się targi AMITEC, podczas których zaprezentowana zostanie kompleksowa oferta wyposażenia warsztatów samochodowych oraz stacji serwisowych, a także części zamiennych, produktów do pielęgnacji oraz do serwisowania samochodów osobowych i użytkowych. Na gości targowych czekać będzie jak zawsze wiele atrakcji takich jak: jazdy próbne, kurs ekonomicznej jazdy w ruchu ulicznym, a także jazda po torach off-road. Targi AMI z bogatym programem towarzyszącym, na który składają się m.in. kongresy i konferencje stanowią ważne miejsce spotkań dla specjalistów z branży motoryzacyjnej. Organizatorem targów AMI jest Leipziger Messe GmbH, a patronem merytorycznym jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Samochodów (VDIK e.V.). Targi AMI świętują w roku 2016 swój 25-ty jubileusz.


Kontakt dla prasy w Polsce:
Magdalena Dziemidek, Prezes Zarządu Targi Lipskie Polska Sp. z o.o., tel.: 22 414 44 71, 73
e-mail: info@targilipskie.pl

Kontakt dla prasy w Lipsku:
Christian Heinz, rzecznik prasowy targów AMI, Leipziger Messe GmbH, 
tel.: +49 341 678-6514,
e-mail: c.heinz@leipziger-messe.de

Aktualne informacje na temat targów AMI znajdują się na: 
www.targi-ami.pl, www.ami-leipzig.de, www.leipziger-messe.de
Twitter www.twitter.com/amileipzig
Facebook www.facebook.com/amileipzig, www.facebook.com/targi.ami 


+ Najnowsza informacja prasowa +

Międzynarodowe Targi Samochodowe AMI 2016 odwołane

W ostatnich dniach wielu wystawców targów AMI zaczęło wycofywać swój udział z tegorocznej edycji targów AMI. W związku z powyższym zarząd Spółki Targi Lipskie GmbH oraz Międzynarodowy Związek Producentów Samochodów Osobowych (VDIK) zostały zmuszone do podjęcia decyzji o rezygnacji z......